Обзор законодательства за неделю 31
Експрес-НОВИНИ
Огляд найбільш цікавих законодавчих актів та нормативних документів за період 27 липня – 02 серпня 2015 р.
Важливо! В чому полягає удосконалення адміністрування ПДВ
У газеті "Голос України" N 135 від 29.07.2015 р. опубліковано текст Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (N 643-VIII від 16.07.2015 р.). Цей Закон набрав чинності з 29.07.2015 р., за винятком окремих норм в частині застосування додаткових штрафних санкцій, які набирають чинності з 01.08.2015 р.
Штрафні санкції
З 1 серпня 2015 р. у разі якщо контролюючий орган під час перевірки встановлює факт завищення платником податку від’ємного значення сум ПДВ, яке залишилося непогашеним станом на 1 липня 2015 року, що призвело до завищення реєстраційної суми, застосовуватиметься додатковий штраф 10% суми завищення, крім основних штрафів 25% та 50%, передбачених ст. 123 ПКУ. При цьому реєстраційна сума підлягає зменшенню на суму такого завищення на підставі узгодженого податкового повідомлення-рішення.
Свого роду бонусом є мораторій на застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН (10%, 20%, 30%, 40%), складених до 1 жовтня 2015 року. До того ж штрафуватимуть за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (далі - ПН) та розрахунків коригування до них (далі - РК) в ЄРПН тільки у тих випадках, якщо така ПН (РК) надається покупцеві-платнику ПДВ. Порядок застосування таких штрафів має затвердити ДФС.
Реанімація ПДВ-рахунків
Детальна процедура виправлення помилок в системі електронного адміністрування прописана в п. 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідних положень" ПКУ.
Законом передбачено на третій робочий день після набрання його чинності, тобто 3 серпня, "обнуління" формули (усіх її складових), яка визначає реєстраційну суму, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН. Після такого "обнуління" значення формули сама ж ДФС обіцяє автоматично збільшити на:
- середньомісячні (1/12) суми ПДВ, задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені за останні 12 місяців/4 квартали (т. з. "овердрафт");
- суми переплат станом на 01.07.2015 р.;
- суми залишку коштів на електронному рахунку платника станом на 29.07.2015 р.;
- суми від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 р., задекларовані платниками у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень/ІІ квартал 2015 року;
- суми ПДВ, що містяться в податкових накладних/розрахунках коригування, складених починаючи з 01.07.2015 р.;
- суми ПДВ по імпортованих товарах з митних декларацій, аркушів коригування та додаткових декларацій, оформлених з 01.07.2015 р.
Крім того, дещо вдосконалили й саму формулу розрахунків реєстраційної суми з ПДВ (п. 2001.3 ПКУ).
Реєстрація та складення податкових накладних
Ще одна законодавча новація стосується реєстрації податкових накладних. Так, ПН, дата складення яких припадає на період з 1 липня по 30 вересня 2015 року включно, слід реєструвати в ЄРПН в такі строки:
- ПН, складені з 1 по 15 день (включно) місяця у вищезазначений період, – до останнього дня (включно) місяця, в якому вони були складені;
- ПН, складені із 16 по останній день (включно) місяця у вищезазначений період, – до 15 числа (включно) місяця, що настає за місяцем, в якому вони були складені.
Крім того, з переліку обов’язкових реквізитів ПН виключено найнеактуальніші з них, а саме: "місцезнаходження юрособи або податкова адреса фізособи-продавця", а також "вид цивільно-правового договору".
ДФС вже надіслала лист N 27651/7/99-99-19-03-02-17 від 29.07.2015 р. з рекомендаціями щодо заповнення податкових накладних, враховуючи останні зміни, зокрема, визначивши перелік реквізитів ПН, які вже можуть не заповнюватись.
У разі постачання/придбання товарів/послуг філією, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у ПН, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії.
Передбачили можливість складення зведених податкових накладних (1 раз на місяць) покупцям, з якими постачання мають безперервний або ритмічний характер. Наприклад, постачання тепла газу, електроенергії, послуг зв’язку тощо. Такі накладні складаються в останній день місяця і містять обсяг всіх операцій, проведених за місяць. Ритмічним характером при цьому вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Також уточнено правила реєстрації в ЄРПН розрахунків коригувань постачальником (продавцем) чи отримувачем (покупцем) товарів/послуг в залежності від того, збільшується чи зменшується сума компенсації їх вартості.
Податковий кредит = 365 днів
У випадку якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих ПН, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення ПН.
Покупцям надано право відображати податковий кредит на підставі копій податкових накладних, отриманих з ЄРПН. Тобто їм вже не потрібно отримувати такі податкові накладні у постачальників. Це, на думку ДФС, вирішує проблему, коли програмне забезпечення покупця та продавця не налаштоване для електронного обміну накладними. Крім того, платники податку зможуть включати до податкового кредиту податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН, протягом 365 календарних днів з дати їх складання. Раніше - лише в періоді їх складання чи в періоді їх реєстрації в ЄРПН з порушенням термінів
При цьому встановлено, що неправильно заповнені обов’язкові реквізити ПН (перераховані у ст. 201 ПКУ) не даватимуть права на податковий кредит. До цього право на податковий кредит не виникало в разі порушення порядку заповнення ПН в цілому.
Накладення арешту та звернення стягнення на ПДВ-рахунки під забороною
На кошти на електронних рахунках платників ПДВ виконавча служба вже не зможе накласти арешт або звернути стягнення, оскільки на такі рахунки вже не поширюється дія Закону України "Про виконавче провадження" (N 606-XIV від 21.04.99 р.). При цьому вимоги, сформовані виконавчою службою до 29.07.2015 р. (дати набрання чинності Законом N 643-VIII від 16.07.2015 р.), щодо коштів, які перебувають на електронних ПДВ-рахунках, вважаються анульованими. До 2 серпня Казначейська служба має зняти вже накладений до цього арешт на кошти на електронних ПДВ-рахунках. Раніше у листі N 5780/5/99-99-23-05-16 від 12.03.2015 p. ДФС та Казначейська служба звертались до виконавчої служби з проханням не арештовувати кошти на електронних ПДВ-рахунках.
Окремий електронний рахунок для спецрежимників з ПДВ
Для акумулювання сум ПДВ, що залишаються у розпорядженні сільськогосподарського товаровиробника згідно з п. 209.2 ПКУ, підприємствам додатково будуть відкриті електронні рахунки в системі електронного адміністрування для перерахування коштів на спеціальні рахунки.
Кошти, зараховані на такі рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ, автоматично протягом операційного дня, в якому вони надійшли, будуть перераховані Казначейською службою на спеціальні рахунки сільгосппідприємств-спецрежимників.
Інформування про ПДВ-рахунки
Окрім того платники податку зможуть надавати запити для отримання від ДФС електронних повідомлень (витягів) з інформацією про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку (перелік таких електронних сервісів наводила ДФС у роз’ясненні від 10.07.2015 р.).
------------------------
Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (N 643-VIII від 16.07.2015 р.)
Офіційне опублікування: "Голос України" N 135 від 29.07.2015 р.
Дата набрання чинності: 29.07.2015 р., за винятком окремих норм
Що буде відбуватись з електронними ПДВ-рахунками найближчими днями? План заходів ДФС
ДФС звертає увагу, що 2 серпня 2015 року о 23 годині буде призупинено роботу ЄРПН та прийом декларацій з ПДВ. Функціонування ЄРПН та прийом декларацій буде відновлено після завершення технічних робіт, але не пізніше 00 годин 00 хвилин 04 серпня 2015 року.
На власному веб-сайті ДФС повідомила про план своїх заходів для забезпечення реалізації норм Закону України N 643-VІІІ від 16.07.2015 р. з удосконалення системи електронного адміністрування (СЕА), які розподілено так:
І. Призупинення роботи Єдиного вікна подання електронної звітності
2 серпня 2015 року операційний день триватиме з 0 до 23-ї години, враховуючи положення Постанови КМУ N 1246 від 29.12.2010 р., тобто, о 23 годині 00 хвилин буде призупинено роботу Єдиного вікна подання електронної звітності в частині реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування та прийняття податкової звітності для проведення технічних робіт.
ІІ. Обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, для зареєстрованих платників податку.
З 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року ДФС буде проведено обнулення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ, та значення усіх її складових, визначених ПКУ, крім показників Σ НаклОтр,, Σ Митн та Σ НаклВид,, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року.
Протягом 3 серпня 2015 року сума ΣНакл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:
- суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/ 4 квартали (Σовердрафт);
- суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 р. (ΣПерепл);
- суму від’ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 р. та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;
- суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов’язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов’язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року.
На кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом N 643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною п. 2001.3 ПКУ.
ІII. Переведення роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим.
Починаючи з 04.08.2015 р. реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою ΣНакл.
До 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (ΣНакл), буде збільшена на суму від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.
ІV. Відкриття додаткових електронних рахунків для сільськогосподарських підприємств, що обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ.
Для забезпечення виконання п. 2001.2 ПКУ Казначейством України платникам – сільгосппідприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ відповідно до статті 209 ПКУ, додатково відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У день відкриття таких електронних рахунків Казначейство України направляє до ДФС повідомлення про відкриття рахунку відповідно до Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затвердженого наказом Міндоходів N 853 від 26.12.2013 р.
Після взяття рахунку на облік ДФС надсилає електронне повідомлення (J3001001) платнику податку щодо реквізитів його додаткового електронного рахунку, відкритого в системі електронного адміністрування ПДВ.
Практичні поради фіскалів! Які реквізити податкової накладної вже можуть не заповнюватись?
Як ми вже зазначали у коментарі до Закону N 643-VІІІ от 16.07.2015 р., із переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної виключено "місцезнаходження (податкова адреса продавця)" та "вид цивільно-правового договору". У зв’язку з цим ДФС вже надіслала лист N 27651/7/99-99-19-03-02-17 від 29.07.2015 р. з рекомендаціями щодо складання податкових накладних, враховуючи ці зміни, зокрема, визначивши перелік реквізитів ПН, які вже можуть не заповнюватись.
Так, з 29 липня 2015 року (дати набрання чинності Законом N 643-VІІІ) платники податку при складанні податкової накладної/розрахунку коригування можуть не заповнювати в їх заголовній частині поля реквізитів, які не визначені пунктом 201.1 ПКУ як обов’язкові, а саме:
- місцезнаходження (податкова адреса продавця);
- місцезнаходження (податкова адреса покупця);
- номер телефону (продавця та покупця);
- вид цивільно-правового договору, його номер та дата;
- форма проведених розрахунків.
А це означає що відсутність (однаково як і наявність) зазначених даних у податковій накладній/розрахунку коригування не може бути підставою для виключення такої податкової накладної/розрахунку коригування зі складу податкового кредиту, якщо немає інших підстав для його зменшення.
При цьому таблична частина податкової накладної/розрахунку коригування, яка визначає опис та номенклатуру товару, до затвердження їх нових форм заповнюється без змін.
Порядок складання податкових накладних/розрахунків коригування, зазначений в цьому листі, поширюється на податкові накладні/розрахунки коригування, дата складання яких припадає на період, починаючи з 29 липня 2015 року.
------------------------
Лист Державної фіскальної служби України N 27651/7/99-99-19-03-02-17 від 29.07.2015 р.
Увага! Вже діють нові декларації для спрощенців!
Наказом Мінфіну N 578 від 19.06.2015 р. затверджено довгоочікувані форми податкових декларацій з єдиного податку для юросіб і фізосіб-єдинників. При цьому попередні декларації, у т.ч. із фіксованого сільгоспподатку, визнано такими, що втратили чинність. Документ опубліковано в "Офіційному віснику України" (N 57 від 28.07.2015 р.). Постає запитання: "Коли звітувати з єдиного податку за новими формами?". У даному випадку має спрацювати норма ПКУ (п. 46.6), згідно з якою нові форми декларацій (розрахунків) набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення. Якими будуть рекомендації фіскалів, покаже час. Сподіваємось, що чекати на них доведеться недовго.
А поки що пропонуємо ознайомитись з основними змінами у формах декларацій з єдиного податку. Як для фізосіб, так і для юросіб дані в декларації будуть зазначатись у гривнях із копійками.
З декларації фізосіб-єдинників виключено розділ, що заповнювали платники п’ятої групи. Щомісячні авансові внески платники єдиного податку I та II груп відображатимуть загальною сумою без розбивки по місяцях. Доходи, які обкладаються за ставкою 15%, потраплятимуть у рядки 02, 04 чи 07 декларації загальною сумою без розподілу їх за видами. Для цього до уваги братимуться дані за графою 9 р. I Книги обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку III групи, які є платниками ПДВ) чи за графою 8 Книги обліку доходів (для платників єдиного податку I, II та III груп, які не є платниками ПДВ). Тепер у декларацію слід заносити інформацію про особу, яку уповноважено на її заповнення.
У декларації для юросіб - єдинників III групи доходи, що обкладаються єдиним податком за подвійною ставкою, групуються за видами, переліченими в п. 293.5 ПКУ.
Декларації як фізосіб, так і юросіб скріплюються печаткою лише за її наявності.
Колишні платники фіксованого сільгоспподатку, а нині платники єдиного податку четвертої групи отримали нову декларацію. Зазначимо, що відмінностей у порівнянні з декларацією із фіксованого сільгоспподатку насправді небагато. Так, сума єдиного податку визначатиметься залежно від кількості календарних днів користування та/або володіння землею поквартально (у с/г декларації – щомісячно). Відсутні окремі рядки в декларації, куди мали б переноситись дані із розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва (форму затверджено наказом Мінагрополітики N 772 від 26.12.2011 р.). Поряд з відомостями про наявність земельних ділянок такий розрахунок стає невід'ємною частиною декларації.
Звертаємо увагу, що 28 липня також набирає чинності наказ Мінфіну N 579 від 19.06.2015 р., що затверджує нові форми книг для єдинників та Порядки їх ведення.
------------------------
Наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку" (N 578 від 19.06.2015 р.)
Офіційне опублікування: "Офіційний вісник України" N 57 від 28.07.2015 р.
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 р. за N 799/27244 та набуває чинності 28.07.2015 р.
Як звітувати з рентної плати за II квартал 2015 року?
З 1 квітня цього року на сайті ДФС розміщено проект нової форми податкової декларації з рентної плати (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2015-rik/63633.html). Наразі згаданий документ залишається у статусі проекту. У подальшому він повинен замінити чинні накази Мінфіну та ДПАУ, якими затверджено податкові декларації (розрахунки) з плати за користування надрами, радіочастотним ресурсом, збору за спеціальне використання води, лісових ресурсів, рентної плати за транспортування нафти магістральними нафтопроводами та транзитне транспортування трубопроводами аміаку, природного газу територією України, а саме: N 1000 від 17.09.2012 р., N 1403, 1404 від 21.12.2012 р., N 1018, 1011 від 24.12.2010 р.
Сама ДФС у листі N 2703/7/99-99-15-04-02-17 від 29.01.2015 р. рекомендувала до затвердження нової форми податкової декларації з рентної плати платникам рентної плати залежно від об’єкта оподаткування звітувати за формами, затвердженими вищезгаданими наказами. Пізніше в листі N 15090/7/99-99-15-04-01-17 від 27.04.2015 р. розповіла про правила справляння у І кварталі 2015 року рентної плати. І от зараз з'явився черговий лист, у якому фіскали дають поради щодо справляння рентної плати вже у II кварталі 2015 року.
Нагадаємо, що на сьогодні базовий податковий (звітний) період для всіх видів рентної плати дорівнює календарному кварталу (п. 257.1 ПКУ). При цьому до прийняття податкової реформи (Закон України N 71-VІІІ від 28.12.2014 р.) для рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та aміaкy територією України, а також збору за користування радіочастотним ресурсом України передбачався базовий податковий (звітний) період – календарний місяць.
Оскільки станом на 27.07.2015 р. нову форму податкової декларації з плати так і не затверджено, то ДФС надала практичні рекомендації для складання звітності за підсумками II кварталу 2015 року (перше півріччя 2015 року).
Так, у формах, затверджених наказами N 1011 (для рентної плати за транспортування нафти та аміаку) та N 1018 (для рентної плати за користування радіочастотним ресурсом), необхідно зазначити в рядку 1 "податковий період" цифру "6", що буде означати подання розрахунків за ІІ квартал 2015 року.
При цьому при заповненні згаданих розрахунків платники мають дотримуватися таких рекомендацій.
Для платників рентної плати за користування радіочастотним ресурсом (форма затверджена наказом N 1018):
- у рядку 2.1 "Нараховано збору усього за звітний місяць" розділу ІІ необхідно зазначати зобов’язання за звітний квартал;
- у колонці 2.1 "Вид документа (ліцензія або дозвіл)" розділу І вказати ліцензію або дозвіл на радіочастотні ресурси три рази (окремо квітень, травень, червень) у разі дії у відповідному місяці.
Для платників рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та aміaкy територією України (форми затверджені наказом N 1011):
- у рядку 4 "Податкове зобов'язання за звітний період" розділу ІІ необхідно зазначати зобов’язання за звітний квартал;
- у рядку 3 "Об’єкт оподаткування" Додатка до Податкового розрахунку з рентної плати за транспортування нафти та у рядку 6 "Об’єкт оподаткування" Додатка до Податкового розрахунку з рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку зазначати об’єкт оподаткування за три місяці ІІ кварталу цього року.
У зв’язку з тим, що фактична ціна реалізації для газу природного протягом звітного кварталу має тенденцію до змін (внаслідок щомісячного встановлення цін НКРЕКП), запропоновано подавати до податкового розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу 3 додатки з відповідним розрахунком податкових зобов’язань за кожен місяць звітного кварталу.
Водночас податковий розрахунок з рентної плати за видобування нафти та газового конденсату (наказ N 1000 від 17.09.2012 р.) подається одним квартальним розрахунком у зв’язку з тим, що відповідно до п. 252.8 ПКУ фактична ціна реалізації для нафти та конденсату визначається за податковий (звітний) період станом на 1 число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.
------------------------
Лист Державної фіскальної служби України N 26476/7/99-99-15-04-01-17 від 21.07.2015 р.
Рекомендації ДФС щодо подання звітності з податку на прибуток за півріччя 2015 року
Пунктом 57.1 ПКУ встановлено обов’язок подання платником податку на прибуток, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов’язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, податкової декларації за перше півріччя, три квартали та за 2015 рік для нарахування та сплати податкових зобов’язань.
З метою дотримання вимог Закону про податкову реформу (N 71-VIII від 28.12.2014 р.), ДФС розробила проект уніфікованої форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств, який розміщено на офіційному веб-порталі (www.sfs.gov.ua) у підрозділі "Проекти регуляторних актів". В проекті зменшено загальну кількість додатків та передбачено наявність додатка РІ, в якому згруповані різниці, на які збільшується або зменшується фінансовий результат до оподаткування.
ДФС нагадує, що на сьогодні чинними є форми таких податкових декларацій:
- з податку на прибуток підприємств (затверджено наказом Міндоходів N 872 від 30.12.2013 р.);
- з податку на прибуток банків (затверджено наказом Міндоходів N 121 від 06.02.2014 р.);
- з податку на доходи (прибуток) страховика (затверджено наказом Міндоходів N 84 від 27.01.2014 р.);
- розрахунку оподатковуваного прибутку та податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво (затверджено наказом Мінфіну N 610 від 25.06.2013 р.).
Також відповідно до п. 46.4 ПКУ якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена контролюючим органом, збільшує або зменшує його податкові зобов’язання, всупереч нормам ПКУ з такого податку, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації. У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною податкової декларації.
До затвердження нової форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств ДФС рекомендує платникам відображати об’єкти оподаткування та податкові зобов’язання з податку на прибуток за звітний період "півріччя 2015 року" у зазначених вище чинних деклараціях.
При цьому для визначення суми об’єкта оподаткування та податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств за новими правилами ДФС рекомендує використовувати проект декларації, розміщений на веб-порталі ДФС, та подавати його разом із чинними деклараціями у вигляді доповнення до таких декларацій.
------------------------
Лист ДФС N 27719/7/99-99-19-02-01-17 від 29.07.2015 р.
Будьте уважні при сплаті авансових внесків з податку на прибуток
Зазначимо, що до цього часу податок на прибуток сплачувався на різні рахунки. Як результат - наявні на них переплати/борги з податку на прибуток підприємства не можна було взаємно зарахувати. Зарахування переплати з податку на прибуток було можливе тільки на підставі заяви платника податку (див. листи ДПС України N 4420/6-15-14-15-13 від 01.04.2013 р. та Міндоходів N 6599/6/99-99-19-03-02-15 від 24.04.2014 р.).
Мінфін наказом N 651 від 20.07.2015 р. об’єднав коди бюджетної класифікації з податку на прибуток підприємств та тим самим зробив важливий крок для вирішення проблеми переплат з податку на прибуток. Коди з 11023100 по 11024600 виключено із Класифікації доходів бюджету, затвердженої наказом Мінфіну N 11 від 14.01.2011 р. Отже, облік податку на прибуток та авансового внеску із цього податку буде здійснюватися за одним кодом бюджетної класифікації.
Цей крок дозволить автоматично об’єднати всі переплати з податку на прибуток в особових картках платників податків та враховувати їх під час сплати поточних зобов’язань із цього податку.
Разом з тим доручено:
- ДФСУ - внести зміни до програмного забезпечення для запровадження єдиного підходу до обліку податку на прибуток підприємств, у тому числі авансових внесків;
- Казначейській службі - зарахувати авансові внески з податку на прибуток підприємств, які обліковувалися за кодами класифікації доходів бюджету, що нині виключено, на відповідні коди класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств.
Тож при сплаті авансових внесків з податку на прибуток варто уточнити реквізити коду бюджетної класифікації та рахунку, на який їх слід зараховувати.
------------------------
Наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження змін до бюджетної класифікації" (N 651 від 20.07.2015 р.)
Дата набрання чинності: 20.07.2015 р.
З’явилися нові довідники податкових пільг
З’явились актуальні Довідники податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, та інших податкових пільг, які щокварталу оприлюднюються на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України. На сьогодні чинними є довідники станом на 01.07.2015 р. N 75/1 та N 75/2.
Нагадаємо, що всі суб'єкти господарювання, які не сплачують податки та збори у зв'язку з отриманням податкових пільг, зобов’язані подати Звіт про суми податкових пільг за три, шість, дев'ять і дванадцять календарних місяців за місцем реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду (Порядок КМУ N 1233 від 27.12.2010 р.). У разі коли суб'єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається. Жодних інших підстав для неподання Звіту Порядок N 1233 не передбачає. Оскільки кінцевий термін подання такого звіту за підсумками II кварталу 2015 року припадає на 9 серпня (неділя), то подати його необхідно напередодні - 7 серпня 2015 року. Нагадаємо, що з цього приводу раніше висловлювалась ДПС у м. Києві в листі N 833/10/06-406 від 28.01.2013 р. Податківці наголошували: на Звіт про суми податкових пільг не поширюється правило переносу, встановлене п. 49.20 ПКУ. Тобто якщо гранична дата подання згаданого звіту припадає на вихідний (або святковий) день, то вона не переноситься на наступний операційний (банківський) день. А все тому, що Звіт про суми податкових пільг згідно з п. 46.1 ПКУ не підпадає під визначення податкової декларації (розрахунку).
Що унеможливить проведення зустрічних звірок?
Уряд переглянув Порядок проведення контролюючими органами зустрічних звірок. Зокрема, встановлено, що для проведення зустрічних звірок відбиратимуть суб’єктів господарювання, здійснення операцій з якими викликає сумніви у податківців. Додатково перевірятимуть факт здійснення таких операцій, їх вид, обсяг і якість, реальність та повноту їх відображення в обліку і т. ін.
Крім того, передбачили можливість складання контролюючими органами акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб’єкта господарювання (наприклад, у зв’язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності такого суб’єкта та/або його посадових (уповноважених) осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), ненаданням інформації та документів для проведення зустрічної звірки).
------------------------
Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1232" (N 526 від 22.07.2015 р.)
Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування
РОЗМІЩЕННЯ ВАЛЮТНИХ ЦІННОСТЕЙ
Як Нацбанк видаватиме валютні ліцензії українцям?
Нацбанк прописав детальні правила отримання ліцензії фізособою-резидентом, яка під час перебування за кордоном відкрила рахунок та розмістила на ньому валютні цінності.
Так, при перебуванні фізособи за кордоном менше 183 днів поспіль ліцензію необхідно отримати не пізніше 2 місяців з дати повернення в Україну. Якщо ж фізособа перебувала за кордоном більше 183 днів, то строк для отримання ліцензії значно більший – 24 місяці з дати повернення в Україну. Отримати аналогічну ліцензію має також фізособа, які змінила свій статус з нерезидента на резидента. На це їй відведено строк у 24 місяці з дати набуття нею статусу резидента України.
Протягом зазначених 2 та 24 місяців фізособа має право розміщувати валютні цінності на рахунку без ліцензії (виняток становить переказ коштів з України на такий рахунок).
Зауважимо, що до цього часу, маючи намір проводити операції за подібним рахунком, фізособа повинна була звернутися за отриманням ліцензії в загальному порядку. Звісно, ніяких лояльностей щодо можливості тимчасового користування цими рахунками без ліцензії не передбачалося.
Приємним нововведенням є збільшення строку дії ліцензії для фізосіб, які не є підприємцями, з 1 до 3 років.
------------------------
Постанова Національного банку України "Про внесення змін до Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України" (N 479 від 24.07.2015 р.)
Офіційне опублікування на сайті НБУ: 27.07.2015 р.
Дата набрання чинності: 28.07.2015 р.
Громадянам надали можливість надсилати посадовцям електронні звернення та петиції
ВРУ внесла зміни до Закону України "Про звернення громадян" (N 393/96-ВР від 02.10.96 р.), якими запровадила механізм подання звернень в електронній формі, а також такий новий інструмент звернення до Президента України, ВРУ, Кабміну та до органів місцевого самоврядування, як електронна петиція.
Громадяни зможуть подавати такі петиції через офіційні веб-сайти органів, яким вони адресовані, або веб-сайти громадських об'єднань.
У петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім’я, по батькові її автора (ініціатора), адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об’єднання, що здійснюватиме збір підписів, обов’язково буде зазначено дата початку збору підписів та інформацію щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію. Відповідальність за зміст електронної петиції несе її автор (ініціатор).
Електронна петиція оприлюднюватиметься на офіційному веб-сайті відповідного держоргану протягом двох робочих днів з дня її надсилання. При цьому дата її оприлюднення вважатиметься датою початку збору підписів на її підтримку.
Громадяни, що бажають підписати петицію, повинні будуть здійснити електронну реєстрацію.
Електронна петиція, адресована Президенту України, Верховній Раді та Кабміну, розглядатиметься за умови збору на її підтримку не менш як 25000 підписів громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення.
Закон також встановлює детальний порядок розгляду електронної петиції відповідними державними органами.
Таким чином громадяни зможуть у спрощеному порядку вносити питання, які турбують громадськість, на порядок денний органів державної влади та доносити до них свою думку.
Загалом у світовій практиці петиції є одним з дієвих колективних інструментів впливу громадян на процес прийняття рішень.
Крім того, законодавці вважають, що подання електронних звернень сприятиме економії часу та матеріальних ресурсів держорганів та громадян, а також увільненню державних службовців та посадових осіб від рутинної роботи, пов'язаної з паперовим оформленням відповідей на звернення.
Цікаво, що більше 70 держав використовують різні форми петицій до державних органів. Зокрема, за статистикою петицію підписували близько 68% мешканців Швеції, 72,6% Швейцарії, 70% Австралії, 60% США і 68,2% Великобританії.
------------------------
Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції" (N 577-VIII від 02.07.2015 р.)
Дата офіційного опублікування: "Голос України" N 134 від 28.07.2015 р.
Дата набрання чинності: 28.10.2015 р., за винятком деяких положень
ВРУ визначила особливості нарахування субсидій учасникам АТО
ВРУ доповнила Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (N 1875-IV від 24.06.2004 р.) положеннями щодо посилення соціально-економічного захисту учасників АТО.
Так, встановлено, що при нарахуванні субсидії споживачам, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, та/або членам сімей, які звертаються за призначенням субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, до сукупного доходу не враховуються:
1) отримані ними у період безпосередньої участі в АТО грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил України, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужби, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим працівникам утворених відповідно до закону військових формувань;
2) отримана ними у період та/або після безпосередньої участі в АТО благодійна допомога незалежно від розміру та джерела походження.
------------------------
Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо належного соціально-економічного захисту учасників антитерористичної операції та членів їхніх сімей" (N 615-VIII від 15.07.2015 р.)
Дата офіційного опублікування: "Голос України" N 137 від 31.07.2015 р.
Дата набрання чинності: 01.08.2015 р. та вводиться в дію 01.10.2015 р.
ВСУ розповів про нюанси спадкування пенсій
Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті.
Члени сім'ї повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.
Про ці положення ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (N 1058-IV від 09.07.2003 р.) нагадав Верховний Суд України, розглянувши справу за позовом спадкоємця до банку та ДП "Укрпошта" про визнання незаконною відмови у отриманні пенсії замість померлої дружини та зобов’язання виплатити належну суму.
ВСУ зазначив, що кошти, переказані платником отримувачу, з моменту їх зарахування на банківський рахунок переходять у власність останнього, який має виключне право розпорядження ними. А банк у свою чергу в межах договору та відповідно до вимог законодавства виконує функції з обслуговування банківського рахунка клієнта (здійснює зберігання коштів, за розпорядженням клієнта проводить розрахунково-касові операції за допомогою платіжних інструментів тощо) і не є набувачем цих коштів.
Кошти після зарахування на рахунок отримувача (в даному випадку – померлої дружини позивача) стали його власністю, втратили свій цільовий статус (пенсії, соціальних виплат), та набули статус вкладу. При цьому перерахування (видача) вкладу можливе лише в порядок та спосіб, визначений законодавством, шляхом отримання спадщини спадкоємцями померлого вкладника.
------------------------
Постанова Верховного Суду України N 6-535цс15 від 24.06.2015 р.
Збереження відпустки раніше встановленої тривалості
Якої тривалості має бути щорічна основна відпустка у працівника, прийнятого на роботу в 1987 р., якщо він донині працює на підприємстві: 24 чи 28 календарних дні?
На запитання відповідають Віталіна Коркушко та Олена Усенко, провідні спеціалісти Департаменту заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики України.
До прийняття Закону України "Про відпустки" N 504/96-ВР від 15.11.96 р. відповідно до чинної на той час ст. 75 КЗпП щорічна відпустка надавалась тривалістю не менш як 15 робочих днів. Деяким працівникам були установлені відпустки подовженої тривалості. Крім того, відповідно до ст. 76 КЗпП могли надаватися щорічні додаткові відпустки, зокрема працівникам з ненормованим робочим днем. Тому загальна тривалість щорічної відпустки до 1 січня 1997 р. могла складатися з щорічної основної відпустки та щорічної додаткової відпустки за роботу з ненормованим робочим днем, що в загальній сумі становило 24 робочих (28 календарних) дні.
З 01.01.97 р. - дня набрання чинності Законом про відпустки - тривалість щорічної основної відпустки має становити не менш як 24 календарних дні (ст. 6 Закону). При цьому постанова ВРУ N 505/96-ВР від 15.11.96 р. "Про порядок введення в дію Закону України "Про відпустки" передбачає, що відпустки раніше встановленої загальної тривалості зберігаються за працівниками, які користувалися відпусткою більшої загальної тривалості, ніж визначена відповідно до законів та інших нормативно-правових актів України, на весь час їхньої роботи на такому підприємстві, установі, організації на посадах, професіях, роботах, що давало їм право на цю відпустку, та за наявності умов, за яких вона надавалася.
Отже, працівники, які користувалися до набрання чинності Законом відпусткою тривалістю 24 робочих дні, мають право на використання збереженої відпустки з розрахунку на календарні дні - тривалістю 28 календарних днів.
Підтверджує цю відповідь і лист Мінсоцполітики N 391/13/116-11 від 24.10.2011 р.
Законодавство не передбачає терміну давності, після якого працівник утрачає право на щорічні відпустки, і не містить заборони надавати щорічні відпустки в разі їхнього невикористання. Тому, якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на таку відпустку за кілька попередніх років, то він має право їх використати, а в разі звільнення йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток (ст. 24 Закону про відпустки).
------------------------
"Праця і зарплата" N 26, від 15.07.2015 р.
ВРУ
- внесла зміни до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення (Закон N 614-VIII від 15.07.2015 р.);
- має намір оздоровити дітей учасників бойових дій, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи (Закон N 592-VIII від 14.07.2015 р.);
КМУ
- установив, що працівникам установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, заробітна плата за фактичний час перебування в таких районах підвищується на 50%, однак за наявності підтвердних документів (постанова N 522 від 22.07.2015 р.);
- затвердив перелік баз олімпійської та паралімпійської підготовки, що звільняються від сплати земельного податку (постанова N 496 від 17.07.2015 р.);
Державна фіскальна служба України
- розповіла про особливості звітування з акцизного податку при оптовому постачанні електроенергії (лист N 19680/7/99-99-19-03-02-17 від 03.06.2015 р.);
- зауважила, що при отриманні від нерезидента послуг із надання доступу до інформаційних продуктів, які знаходяться на веб-сайтах, через мережу Інтернет резидент-отримувач таких послуг відповідно до п. 180.2 ПКУ є відповідальною особою за нарахування та сплату ПДВ до бюджету (лист ДФСУ N 7695/6/99-99-19-03-02-15 від 10.04.2015 р.);
- акцентувала увагу на питаннях проведення перевірок бюджетного відшкодування ПДВ (лист N 24403/7/99-99-15-01-01-17 від 07.07.2015 р.);
- дійшла висновку, що платники єдиного податку не можуть використовувати векселі як форми розрахунків, а тому суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва з використанням векселів, не можуть бути платниками єдиного податку (лист N 5267/Д/99-99-17-02-02-14 від 04.06.2015 р.);
- роз'яснила, що державні унітарні підприємства – сільськогосптоваровиробники (спрощенці четвертої групи) у разі прийняття рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), зобов'язані нарахувати та вносити до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток (п. 57.11 ПКУ). Винятків щодо несплати авансового внеску для юросіб - сільськогосптоваровиробників ПКУ не передбачено (лист N 25910/7/99-99-15-02-01-17 від 16.07.2015 р.);
Мінсоцполітики
- надало свої роз’яснення щодо необхідності прийняття проекту Трудового кодексу України (роз'яснення від 28.07.2015 р.);
Мін’юст
- вніс зміни до деяких наказів щодо державної реєстрації юросіб та фізосіб – підприємців (наказ N 1281/5 від 22.07.2015 р.);
- надав роз’яснення щодо стягнення заборгованості за договорами банківського вкладу в іноземній валюті (лист N 6878-0-30-15/20 від 03.07.2015 р.);
- припинив доступ до деяких реєстрів інформаційної системи в окремих населених пунктах Донбасу (наказ N 13511/5 від 28.07.2015 р.);
Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України
- заборонила імпорт з Ірландії великої рогатої худоби, продукції та сировини з неї, у зв’язку з реєстрацією захворювання на губчастоподібну енцефалопатію ВРХ (лист N 15-9-1-23/20410 від 03.07.2015 р.);
Державна казначейська служба України
- пояснила, як документально оформити факт передачі у користування бюджетній установі особистих речей працівника (лист N 14-04/2-5321 від 23.03.2015 p.);
Нацбанк
- відкоригував низку своїх постанов, що стосуються серед іншого видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон, вивезення з України і ввезення в Україну уповноваженими банками національної та іноземної валюти, банківських металів, бланків чеків, переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України (постанова N 478 від 24.07.2015 р.);
- переглянув заходи щодо зміни умов користування кредитами для підтримки ліквідності банків та операціями репо (постанова N 475 від 24.07.2015 р.);
- затвердив зміни до Положення про здійснення операцій з банківськими металами (постанова N 473 від 24.07.2015 р.);
- відкоригував Інструкцію про порядок регулювання діяльності банків в Україні (постанова N 492 від 28.07.2015 р.);
- встановив, що банки подають заявку на участь у Системі підтвердження угод до НБУ для проведення операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти з НБУ не пізніше ніж за дві години до закінчення функціонування цієї Системи (постанова N 474 від 24.07.2015 р.);
- вніс зміни до Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (постанова N 480 від 24.07.2015 р.);
- передбачив зміни до низки своїх актів що стосуються здійснення операцій з електронними грошима (постанова N 481 від 24.07.2015 р.);
- відкоригував Положення про регулювання НБУ ліквідності банків України (постанова N 493 від 30.07.2015 р.);
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
- визначила особливості формування та ведення реєстру виробників продукції, робіт і послуг оборонного призначення, закупівлі яких становлять державну таємницю (наказ N 564 від 03.06.2015 р.);
Мінекономки України, Державна регуляторна служба України
- затвердили форму та змісту ліцензії (наказ N 781/38 від 14.07.2015 р.);
- визначилися із формою ліцензійного звіту (наказ N 782/39 від 14.07.2015 р.);
Мінагрополітики
- переглянуло Порядок підтвердження для ввезення в Україну насіння і садивного матеріалу сортів рослин для селекційних, дослідних робіт і експонування (наказ N 252 від 01.07.2015 р.);
- скасувало Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з торгівлі племінними (генетичними) ресурсами, проведення генетичної експертизи походження та аномалій тварин та Порядок контролю за їх додержанням (наказ N 233 від 19.06.2015 р.);
- затвердило форми документів та надання інформації щодо здійснення фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів (наказ N 253 від 01.07.2015 р.);
Державний комітет телебачення і радіомовлення України
- затвердив Порядок проведення Держкомтелерадіо моніторингу інформаційного наповнення офіційних веб-сайтів органів виконавчої влади (наказ N 118 від 08.06.2015 р.);
НКРЕКП
- виклала у новій редакції форму звітності N 4-НКРЕ (місячна) "Звітні та розрахункові дані про корисний відпуск електричної енергії за групами та класами споживачів" та Інструкцію щодо її заповнення (постанова N 1873 від 25.06.2015 р.);
НКЦПФР
- розробила Порядок визначення біржового курсу цінного папера (рішення N 933 від 03.07.2015 р.);
- відкоригувала Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності (рішення N 914 від 30.06.2015 р.).
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
Курси валют
|
Код
Валюти
|
Найменування
валюти
|
Офіційний курс НБУ
|
|
27.07.15
|
28.07.15
|
29.07.15
|
30.07.15
|
31.07.15
|
03.08.15
|
|
840 USD
|
100 доларів США
|
2207.3520
|
2206.2278
|
2203.9591
|
2207.3558
|
2161.1775
|
2112.6666
|
|
978 ЕВРО
|
100 ЕВРО
|
2414.6224
|
2439.6467
|
2429.8649
|
2434.7134
|
2367.5700
|
2316.9615
|
|
643 RUB
|
10 російських рублів
|
3.8033
|
3.7533
|
3.6597
|
3.6933
|
3.6636
|
3.5009
|
Підготовлено за матеріалами КД: «Гросбух», «БОС», «ЗЕДексперт», «Цінні Папери» Компанії «Дінай».
|