т. (044) 332-8030, 228-7283, 228-7568
    e-mail: premiumservis@ukr.net

Премиумсервис

 ф.(044) 467-53-09, 228-72-85

Обзор

 Обзор законодательства за неделю 20
 Обзор законодательства за неделю 21
 Обзор законодательства за неделю 22
 Обзор законодательства за неделю 23
 Обзор законодательства за неделю 24
 Обзор законодательства за неделю 25
 Обзор законодательства за неделю 26
 Обзор законодательства за неделю 27
 Обзор законодательства за неделю 28
 Обзор законодательства за неделю 29
 Обзор законодательства за неделю 30
 Обзор законодательства за неделю 31
 Обзор законодательства за неделю 32
 Обзор законодательства за неделю 33
 Обзор законодательства за неделю 34
 Обзор законодательства за неделю 35
 Обзор законодательства за неделю 36
 Обзор законодательства за неделю 37
 Обзор законодательства за неделю 38
 Обзор законодательства за неделю 39
 Обзор законодательства за неделю 40
 Обзор законодательства за неделю 41
 Обзор законодательства за неделю 42
 Обзор законодательства за неделю 43
 Обзор законодательства за неделю 44
 Обзор законодательства за неделю 45
 Обзор законодательства за неделю 46
 Обзор законодательства за неделю 47
 Обзор законодательства за неделю 48
 Обзор законодательства за неделю 49
 Обзор законодательства за неделю 50


Обзор законодательства за неделю 21

 

Експрес-НОВИНИ

 

Огляд найбільш цікавих законодавчих актів та нормативних документів за період  1824 травня 2015 р.

 

ФОРМА 4 ДЛЯ ДЕРЖРЕЄСТРАТОРА

Гаряча тема! Строк подання форми 4 продовжено до 25 вересня, і подаватимуть її не всі юрособи

21 травня Верховною Радою прийнято законопроект N 2896 (автори - депутати Оксана Продан, Єгор Соболєв та інші), що вносить декілька важливих коректив у правила подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників. Давайте розберемося, у чому вони полягають.

По-перше, має бути усунуто ту законодавчу прогалину, на яку ми вже неодноразово звертали вашу увагу, - у законі N 1701-VII від 14.10.2014 р. викладуть у новій редакції п. 2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення", який наразі встановлює обов’язок для юросіб, зареєстрованих до 25.11.2014 р., подати держреєстратору протягом 6 місяців, тобто не пізніше 25 травня 2015 року, інформацію про своїх кінцевих вигодоодержувачів (а не кінцевих бенефіціарних власників!). Але ж такого поняття вже немає в українському законодавстві. І саме це ми пропонували використовувати як аргумент для того, аби не поспішати подавати форму 4 саме до 25 травня. За таких умов її можна було подати будь-коли, адже конкретного строку для подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників у жодному законі не було встановлено.

Отже зараз як раз замінюють поняття "кінцевий вигодоодержувач" на "кінцевий бенефіціарний власник (контролер)" у цьому пункті.

По-друге, подовжено строк подання форми 4 ще на 4 місяці, тобто до 25 вересня 2015 року включно.

По-третє, буде дозволено подавати відомості не тільки про бенефіціарних власників, але й про їх відсутність.

По-четверте (і це найважливіше), буде узгоджено момент, що викликає сьогодні багато суперечок, - чи треба подавати форму 4, якщо засновниками юрособи є фізособи. Наразі багато хто трактує норму так, що цей обов’язок стосується тільки тих юросіб, у яких в засновниках теж юрособи, хоча насправді з текста пункта випливає, що це мають робити всі.

Тож депутати чітко прописали, що відомості про бенефіціарів (про їх відсутність) не подаються юрособами, учасниками яких є лише фізичні особи, якщо кінцеві бенефіціарні власники (контролери) таких юридичних осіб збігаються з їх учасниками. У цьому разі учасники-фізособи є бенефіціарними власниками такої юрособи.

Це цілком логічне доповнення одразу вирішує питання шалених черг, адже як мінімум половина підприємств уже не підпадатиме під норму про обов’язкове подання форми 4.

Закон має бути підписано Президентом та офіційно опубліковано, аби його норми запрацювали.

------------------------

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи" (N 2896 від 19.05.2015 р.)

 

"ДЕКОМУНІЗАЦІЯ"

Важливо! Заборона пропаганди комуністичної та нацистської символіки

21 травня 2015 року набирає чинності так званий "антикомуністичний пакет", який складається з чотирьох законів і стосується не тільки комуністичного, а й націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів:

1) "Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті" (N 314-VIII від 09.04.2015 р.);

2) "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років" (N 315-VIII від 09.04.2015 р.);

3) "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" (N 316-VIII від 09.04.2015 р.);

4) "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (N 317-VIII від 09.04.2015 р.).

Найбільший резонанс викликав останній закон (далі – Закон N 317-VIII). Серед основних його норм – введення кримінальної відповідальності за виготовлення, поширення, а також публічне використання комуністичної та нацистської символіки на всій території України.

Що саме вважатиметься злочином, що залишиться дозволеним законом, а також які ще нові правила встановлює цей закон, ми розглянемо в нашій статті "ЗАБОРОНА ПРОПАГАНДИ КОМУНІСТИЧНОЇ ТА НАЦИСТСЬКОЇ СИМВОЛІКИ. За що можуть позбавити волі, перейменування географічних об’єктів та інше".

 

ТРАНСФЕРТНЕ ЦІНОУТВОРЕННЯ

Для підприємств, що займаються ЗЕД! Які країни поповнили список "офшорів"?

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України N 72-VIII від 28.12.2014 р., яким, зокрема, в новій редакції викладено статтю 39 ПКУ щодо трансфертного ціноутворення. Для реалізації положень згаданої статті виникла необхідність визначення Кабміном переліку держав (територій), які відповідають критеріям, зазначеним у пп. 39.2.1.2 ПКУ, а саме:

- у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні;

- які не розкривають у публічному доступі інформацію про структуру власності юридичних осіб;

- з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією.

З нового переліку (всього 76 позицій) виключено Республіку Албанію та внесено - Австрійську Республіку, особливий адміністративний район Китаю Гонконг, Німує, Туркменістан.

Виходячи із тексту листа ДФС N 273/4/99-99-12-01-03-13 від 05.02.2015 р., чернетка такого переліку містила 187 держав (територій).

Зазначимо, що перелік є цінним не лише для трансфертного ціноутворення, а й для всіх імпортерів, оскільки згадка про нього є в пп. 140.5.4 ПКУ. Ця норма дозволяє фінансовий результат звітного періоду збільшити на суму 30% вартості товарів, у т.ч. необоротних активів, робіт, послуг (крім зазначених у п. 140.2 та пп. 140.5.5), придбаних у нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях) із цього переліку.

Перелік, що діяв раніше (затверджений розпорядженням КМУ N 1042-р від 25.12.2013 р.), визнано таким, що втратив чинність.

------------------------

Розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України" (N 449-р від 14.05.2015 р.)

Дата набрання чинності: 14.05.2015 р.

 

ЗВІТНІСТЬ

В яких випадках необхідно подати звіти Ф4-ФСС з ТВП та Ф14-ФСС з ТВП?

Цілком логічним є питання подання страхувальниками звітів за формами N Ф4-ФСС з ТВП та Ф14-ФСС з ТВП. Усе тому, що з 1 січня 2015 року Закон N 2240-III від 18.01.2001 р., на виконання норм якого й прийнято зазначену звітність, втратив чинність.

Оперуючи ч. 8, 9 р. VII Закону N 1105-XIV від 23.09.99 р., спеціалісти Фонду вважають, що страхувальники зобов'язані подавати звітність про використання коштів "непрацездатного" фонду.

У той же час вони нагадали й про винятки, коли звіт за формою N Ф4-ФСС з ТВП не подається, а саме у випадку:

- відсутності у страхувальника зобов'язань перед Фондом за субрахунками, на яких ведеться облік розрахунків з Фондом, на початок кожного звітного кварталу та оборотів за субрахунками у звітному кварталі;

- наявності зобов'язань Фонду перед страхувальниками на початок року та відсутності оборотів за такими субрахунками у звітному кварталі.

Звіт за формою Ф14-ФСС з ТВП не подається, якщо у звітному кварталі страхувальник не отримував від Фонду та не видавав найманим працівникам путівок на санаторно-курортне лікування, придбаних за рахунок коштів Фонду.

------------------------

Лист Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності N 3.2-29-600 від 25.03.2015 р.

 

ПДФО ТА ЄСВ

Очікуємо змін в оподаткуванні ПДФО та ЄСВ

19 травня 2015 року прийнято Закон України (проект N 2576 від 07.04.2015 р.), який відправлено на підпис Президенту та офіційне опублікування.

Після цього в п. 167.1 ПКУ та Закон про ЄСВ (N 2464-VI від 08.07.2010 р.) буде внесено зміни з метою уніфікації розміру бази для утримання з оподатковуваних місячних доходів фізосіб ПДФО та ЄСВ.

Так, буде збільшено базу оподаткування з 10 до 17 розмірів МЗП (тобто для 2015 року - до 20 706 грн), коли ставка ПДФО становитиме 15%. З розміру доходів, які перевищуватимуть 17-кратний розмір МЗП, ставка ПДФО залишатиметься 20%.

Крім того, максимальну величину бази нарахування ЄСВ визначено виходячи не з прожиткового мінімуму для працездатних осіб на момент нарахування збору, а з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.

Після 1 січня 2016 року застосування понижуючого коефіцієнту для визначення розміру ЄСВ передбачено на рівні 0,4.

------------------------

Проект Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо справедливого оподаткування доходів фізичних осіб в інтервалі від 10 до 17 розмірів мінімальної заробітної плати" (N 2576 від 07.04.2015 р.)

 

ЗВІТ З ЄСВ

Вивчаємо зміни! Поява кожної нової форми породжує одне коротке запитання: що в ній змінилось? Відповідь на нього знайдете в нашому матеріалі "Знайомимося з оновленою формою звіту з ЄСВ".

 

ВІДПУСТКИ

 

Ексклюзивно! Як новий святковий день впливає на розрахунок відпускних?

Нагадаємо, що Закон України N 238-VIII від 05.03.2015 р. вніс зміни до ст. 73 КЗпП. У країні з’явився новий святковий день, робота в який не проводиться: 14 жовтня - "День захисника України".

Особливої складності перерахувати норми тривалості робочого часу в жовтні та в цілому за 2015 рік не становило. Хоча Мінсоцполітики ще до цього часу не внесло зміни до свого листа N 10196/0/14-14/13 від 09.09.2014 р., яким затверджено норми тривалості робочого часу на 2015 рік. Останні не враховують новий святковий день.

Проте залишалося ще одне запитання, з яким ми вирішили звернутися до Мінсоцполітики.

Перед тим, як його озвучити, відтворимо у пам’яті механізм розрахунку відпускних: заробіток за останні 12 місяців необхідно розділити на кількість календарних днів року, зменшену на святкові і неробочі дні, встановлені законодавством. З 25 березня їх кількість збільшено до 11 днів. Ось і виникало слушне запитання: чи можна починаючи з 25 березня (а фактично - з 1 квітня) із розрахункового періоду виключати святковий день 14 жовтня (у сумі - 11 днів, якщо розрахунковий період становить12 місяців)?

Як ми попередньо і передбачали, тільки відтоді, коли 14 жовтня 2015 року входитиме в розрахунковий період при обчисленні середньої зарплати для оплати часу щорічної відпустки, його потрібно буде виключати з розрахункового періоду як святковий і неробочий день. Тобто тільки для тих працівників, які підуть у відпустку починаючи з листопада 2015 року, з розрахункового періоду відніматиметься вже не 10, а 11 святкових і неробочих днів (за умови, що розрахунковий період становить 12 місяців).

------------------------

Лист Міністерства соціальної політики України N 520/13/84-15 від 07.05.2015 р.

 

АКЦИЗ

На порозі нові акцизні марки на алкоголь і тютюнові вироби

Із 1 липня 2015 pоку впроваджуються нові зразки марок акцизного податку для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного й імпортного виробництва. Про це йдеться в постанові КМУ N 296 від 14.05.2015 р.

------------------------

Офіційне опублікування: "Урядовий кур’єр" N 88 від 20.05.2015 р.

Дата набрання чинності: 20.05.2015 р.

 

ВИПЛАТИ МОБІЛІЗОВАНИМ

Фіскали продовжують наполягати на необхідності оподаткування виплат мобілізованим працівникам

Епопея з виплатами мобілізованим працівникам продовжується. Прикро визнавати, але чергове роз’яснення ДФС залишає за собою більше запитань, ніж відповідей...

Фіскали зазначають, що з метою оподаткування доходи, отримані мобілізованими працівниками у вигляді суми середнього заробітку, та компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку слід розглядати окремо, оскільки види таких доходів є різними. І далі додають: у цілях звільнення від оподаткування компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, затверджений Порядок компенсації (постанова КМУ N 105 від 04.03.2015 р.) застосовується починаючи з березня 2015 року. У разі нарахування (виплати, надання) роботодавцем суми середнього заробітку таким працівникам сума такого доходу є об'єктом оподаткування ПДФО, військовим збором і базою нарахування та утримання ЄСВ на загальних підставах.

Як це розуміти? Схоже, податківці жадають, аби підприємства при нарахуванні середнього заробітку мобілізованим оподатковували ці виплати на рівні зарплати, хоча вже давно працює кабмінівський порядок компенсації виплат з бюджету. Аргумент той, що і раніше: середня зарплата і компенсаційні виплати – різні види доходів.

Ми з підходом ДФС категорично не погоджуємось, ідея податківців перекласти все фінансове навантаження на плечі роботодавців виходить за всі розумні межі. Але в пошуках правди платникам податків доводиться звертатися до суду. Зазначимо, що вже почалася з’являтися позитивна судова практика з цього питання. Наприклад, судді Окружного адміністративного суду м. Київ у справі N 826/1837/15 від 27.04.2015 р. зазначають: роботодавець звільняється від обов’язку нарахування та сплати ЄСВ із середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, незалежно від джерела виплати таких коштів.

------------------------

Лист Державної фіскальної служби України N 8720/6/99-99-17-03-03-15 від 24.04.2015 р.

 

Підприємство подало звіт на отримання компенсації з бюджету за мобілізованих працівників: чи нараховувати ЄСВ на суму середнього заробітку?

Чергове роз’яснення ДФС присвячене заповненню звіту з ЄСВ у разі отримання або неотримання компенсації з бюджету середнього заробітку за мобілізованих.

Однак із роз’яснення податківців також опосередковано випливає, що середній заробіток є базою нарахування ЄСВ тільки в тому разі, коли роботодавець нараховує мобілізованим працівникам середній заробіток та не подає Звіти на отримання компенсаційних виплат із бюджету (наприклад, через проблеми із засвідченням Звітів військкоматами) і, відповідно, не отримує такі компенсації.

------------------------

Лист Державної фіскальної служби України N 16781/7/99-99-17-03-01-17 від 13.05.2015 р.

 

ПЕНСІЇ

Вже відомо, який показник середньої з/п за березень 2015 року застосовуватиметься при призначенні пенсій

Затверджено показник середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за березень 2015 року в сумі 3383 грн 16 коп., який застосовуватиметься під час визначення коефіцієнта заробітної плати для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (N 1058-IV від 09.07.2003 р.).

 

БУДІВНИЦТВО

ВРУ внесла зміни до містобудівного законодавства

ВРУ внесла зміни до низки законодавчих актів щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства.

Зокрема, передбачається розподіл повноважень між державними органами щодо надання (отримання, реєстрації), повернення (відмови у видачі) чи анулювання (скасування реєстрації) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Крім того, встановлюється конкретний перелік підстав для повернення замовникові декларацій про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, а також скасування зазначених декларацій.

Це, зокрема: відсутність у декларації інформації щодо замовника, назви чи адреси об'єкта будівництва, документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків, визначених законом), або щодо осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, осіб, які розробили проект виконання підготовчих робіт, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Після усунення недоліків декларація розглядається органом державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, передбаченому для її реєстрації.

При цьому звертаємо увагу, що законодавець надає замовнику право в разі самостійного виявлення помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) у надісланій декларації про початок виконання підготовчих робіт протягом 3 робочих днів із дня її надіслання подати виправлені (достовірні) дані щодо інформації, яка потребує змін.

Причинами для скасування декларацій можуть стати:

1) подання замовником заяви про скасування декларації;

2) отримання відомостей про припинення юрособи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізособи-замовника або визнання її безвісно відсутньою;

3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства в разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Також передбачено скорочення строку видачі технічних умов з 15 (30) до 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви.

------------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства" (N 320-VIII від 09.04.2015 р.)

Дата офіційного опублікування: "Голос України" N 84 від 15.05.2015 р.

Дата набрання чинності: 01.09.2015 р., за винятком деяких положень

 

ПАСПОРТИ

З 1 січня 2016 року в Україні розпочнеться видача паспортів з безконтактним електронним носієм

Вже з 1 січня наступного року українці зможуть отримати паспорти нового зразка, бланки яких нещодавно були затверджені урядовою постановою N 302. Оновлений паспорт громадянина України матиме вигляд пластикової картки, у яку імплантовано безконтактний електронний носій.

До такого носія вноситиметься інформація, яка зазначена на лицьовому та зворотному боці паспорта, біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя, відцифрований підпис особи), а також дані щодо забезпечення захисту внесеної інформації.

Оформлятиметься документ Державною міграційною службою за місцем проживання заявника всім особам, починаючи від народження та незалежно від віку, на кожні 10 років.

Строк оформлення паспорта становитиме до 30 календарних днів із дня оформлення заяви-анкети для його отримання. Бажаючим отримати документ терміново все одно доведеться чекати до 10 робочих днів із дня оформлення відповідної заяви-анкети.

Особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від отримання такого паспорта, надається можливість оформити паспорт, що не містить безконтактного електронного носія, однак також має вигляд пластикової ID-картки.

Згаданою постановою КМУ визначено детальний порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.

Хочеться сподіватись, що процес оформлення нових паспортів, що підтверджують громадянство України, пройде безболісно, і українці не зіштовхнуться з труднощами, які виникають останнім часом при зверненні за отриманням закордонних паспортів.

------------------------

Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" (N 302 від 25.03.2015 р.)

Дата офіційного опублікування: "Урядовий кур’єр" N 89 від 21.05.2015 р.

Дата набрання чинності: 21.05.2015 р.

 

ОСВІТА

Міносвіти розповіло, як перевірити достовірність документів про вищу освіту

Чинне законодавство передбачає надання доступу фізичним та юридичним особам до Реєстру документів про вищу освіту з метою перевірки достовірності таких документів. Міносвіти затвердило наказ N 249, в якому розповіло, як саме отримати таку інформацію.

Так, зазначено, що доступ до інформації, яка міститься в Реєстрі, є безоплатним і вільним.

Інформація щодо достовірності виданого документа про вищу освіту надаватиметься на підставі запиту у формі:

- інформації, що відображається у вигляді Інтернет-сторінки на веб-сайті Реєстру (екранна форма);

- виписки з Реєстру у вигляді файла, що надсилається на адресу електронної пошти Запитувача протягом трьох робочих днів після отримання запиту.

Зазначена виписка міститиме дату, час формування відповіді, електронний цифровий підпис, накладений технічним адміністратором Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Запит про надання інформації (крім інформації про документи випускників вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів) подаватиметься через веб-сайт Реєстру.

Достовірність документів випускників військових навчальних закладів підтверджуватиметься такими закладами.

------------------------

Наказ Міністерства освіти і науки України "Про затвердження Порядку надання доступу фізичним та юридичним особам до Реєстру документів про вищу освіту та Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти" (N 249 від 06.03.2015 р.)

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.05.2015 р. за N 493/26938 та набирає чинності 22.05.2015 р.

 

СУДОВА ПРАКТИКА

КСУ розповів про особливості пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби

КСУ надав офіційне тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (N 2262-XII від 09.04.92 р.), згідно з якими усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідаючи на запитання, чи є наведений перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення вичерпним, чи в цей перелік можуть включатися й інші види грошового забезпечення, зокрема щомісячна додаткова грошова винагорода, встановлена постановою КМУ N 889 від 22.09.2010 р., КСУ зазначив таке.

Тільки Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабмін вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Граматичний аналіз положень ч. 3 ст. 63 Закону N 2262-XII дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З огляду на наведене, КСУ дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються тільки законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону N 2262-XII перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

------------------------

Рішення Конституційного Суду України N 4-рп/2015 від 13.05.2015 р.

 

ОФІЦІЙНА ДУМКА

Чи можна виписати розрахунок коригування до податкової накладної, оформленої на різницю між ціною придбання та ціною продажу?

 

Підприємство реалізувало придбаний у постачальника товар за ціною, нижчою від ціни придбання, і виписало податкову накладну на різницю між ціною придбання та ціною продажу. Однак потім постачальник товару надав на нього знижку та оформив відповідний розрахунок коригування. Унаслідок цього ціна придбання зменшилася. Чи можна виписати розрахунок коригування до своєї податкової накладної? Якщо так, то як його заповнити?

 

Відповідає Сергій Тимошенко, заступник директора Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФС.

База оподаткування операцій із постачання товарів/послуг не може бути нижчою від ціни їх придбання (п. 188.1 ПКУ). У наведеній ситуації ціною придбання є ціна товару з урахуванням отриманої знижки, адже постачальник товару виписав розрахунок коригування до раніше оформленої ним податкової накладної. Отже, при реалізації цього товару базою оподаткування для підприємства буде саме така ціна.

Згідно з п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної. Крім цього, розрахунок коригування до податкової накладної виконується у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у т. ч. не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Таким чином, якщо після застосування знижки ціна продажу товару перевищує ціну його придбання, то підприємство має право виписати розрахунок коригування до податкової накладної, оформленої на різницю між ціною придбання та ціною продажу товару. У такому розрахунку коригування всі вартісні показники слід указати зі знаком "мінус", а у графі 2 "Причина коригування" написати "Помилка".

------------------------

"Баланс" N 31 - 32, від 20.04.2015 p.

 

ІНШИ НОВИНИ

 

ВРУ

- внесла зміни до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу України (Закон N 340-VIII від 21.04.2015 р.);

 

КМУ

- встановив розмір компенсаційних виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (постанова N 285 від 14.05.2015 р.);

- розповів про деякі питання стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу (постанова N 273 від 14.05.2015 р.);

 

Державна фіскальна служба України

- надала роз'яснення стосовно порядку та кількості звернень податкових органів із запитом про отримання інформації та чи може платник податків відмовити, якщо така інформація вже була надана (лист N 9081/6/99-99-10-03-02-16 від 19.12.2014 р.);

- резюмувала, що, у разі якщо основні засоби не були евакуйовані з тимчасово окупованої території України, нарахування амортизації таких об'єктів припиняється починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення з експлуатації цих об'єктів основних засобів. Після закінчення окупації під час зворотного введення зазначених об'єктів в експлуатацію платник податку на прибуток підприємств матиме право на продовження нарахування амортизації (лист N 6694/6/99-99-19-02-02-15 від 31.03.2015 р.);

- нагадала, що для анулювання реєстрації платник ПДВ може подати заяву про анулювання реєстрації за формою N 3-ПДВ в електронному вигляді. Для цього можна скористатись електронним форматом заяви, що розміщена на веб-порталі ДФС України в рубриці "Електронна звітність" (лист N 9310/7/99-99-11-01-01-17 від 18.03.2015 р.);

- зазначила, що в разі якщо фізособою-загальносистемником не отримано дохід (прибуток) у звітному році чи окремому місяці звітного року, то вона має право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Водночас сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Зазначені зміни враховуватимуться під час подання річної звітності фізособами - підприємцями (крім спрощенців) за 2015 рік (лист N 669/6/99-99-17-03-01-15 від 16.01.2015 р.);

- роз'яснила окремі питання оподаткування податком на прибуток операцій в іноземній валюті (лист N 16030/7/99-99-19-07-02-17 від 05.05.2015 р.);

- проінформувала про коди документів, що зазначаються  в митній декларації, для митного оформлення та митного контролю радiоелектронних засобiв i випромiнювальних пристроїв спецiального призначення (лист N 16286/7/99-99-24-09-01-17 від 07.05.2015 р.);

 

Фонд соцстраху з тимчасової втрати працездатності

- зауважив, що особам, які звернулись за медичною допомогою та визнані непрацездатними після закінчення робочого дня, листок непрацездатності може видаватись, за їх згодою, з наступного календарного дня. Як правильно провести оплату за таким листком, розповів у листі N 5.2-32-254 від 02.02.2015 р.;

 

Мінсоцполітики

- нагадало основні правила проведення індексації стипендій (лист N 77/10/136-15 від 29.04.2015 р.);

 

Мінфін

- поділився роздумами щодо можливості підвищення розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати у 2015 році (лист N 31-09010-29-3/12385 від 09.04.2015 р.);

- затвердив:

-- форму рішення про проведення особистого огляду та протоколу особистого огляду, що складаються працівниками митниці (наказ N 414 від 10.04.2015 р.);

-- Порядок виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті (наказ N 308 від 10.03.2015 р.);

 

Міносвіти

- внесло зміни до Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах (наказ N 404 від 07.04.2015 р.);

 

Мін’юст

- розіслав держреєстраторам деякі рекомендації щодо прийняття ними форми 4 (лист N 193-32/27 від 14.05.2015 р.);

- вніс зміни до форми акта надання безоплатної вторинної правової допомоги та додатків до нього (наказ N 634/5 від 30.04.2015 р.);

 

Нацбанк

- наполягає на необхідності забезпечення збереження вмісту баз даних програмно-технічних комплексів, що використовуються в банках та їх відокремлених структурних підрозділах (лист N 52-00010/32571 від 14.05.2015 р.);

 

НКЦПФР

- відкоригувала вимоги до програмних продуктів, які використовуються на фондовому ринку, та програмного забезпечення автоматизованих, інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, призначених для здійснення професійної діяльності на фондовому ринку, депозитарної діяльності Центрального депозитарію цінних паперів (рішення N 362 від  23.03.2015 р.);

- переглянула свою постанову, що стосується запобігання порушенням прав інвесторів та уникнення ризиків професійних учасників, що можуть мати місце у зв’язку з проведенням АТО (рішення N 541 від 16.04.2015 р.);

 

Державна інспекція ядерного регулювання України

- затвердила зміни до Загальних вимог до продовження експлуатації енергоблоків АЕС у понадпроектний строк за результатами здійснення періодичної переоцінки безпеки (наказ N 71 від 17.04.2015 р.);

 

ФГВ

- затвердив зміни до Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку (рішення N 75 від 16.04.2015 р.).

 

 

Курси валют

Код

Валюти

Найменування

валюти

Офіційний курс НБУ

18.05.15

19.05.15

20.05.15

21.05.15

22.05.15

25.05.15

840 USD

100 доларів США

2069.8242

2211.8662

2125.2580

2081.2662

2067.8827

2083.6853

978 ЕВРО

100 ЕВРО

2344.6969

2519.0944

2376.0384

2313.9518

2302.1738

2326.2263

643 RUB

10 російських рублів

4.1387

4.4941

4.3216

4.1799

4.1424

4.1849

 

 

Підготовлено за матеріалами КД: «Гросбух», «БОС», «ЗЕДексперт», «Цінні Папери» Компанії «Дінай».